سوالات متداول آزمون آیلتس (FAQ)

در این صفحه می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را جهت رفع ابهامات خود در مورد آزمون آیلتس مشاهده نمایید. پیشنهاد می کنیم این بخش را پیش از تماس با مرکز ما  حتماً مطالعه کنید.

وبسایت همگانی آیلتس

شما همچنين ميتوانيد اطلاعات بیشتری را با مراجعه به وبسايت همگانی آيلتس به دست آوريد.

از چه طریقی میتوانیم در آزمون آیلتس ثبت نام کرده و هزینه آزمون را پرداخت نمایم؟

ابتدا با مراجعه به وب سایت موسسه آیلتس تهران، قسمت تقويم امتحان، تاريخ مد نظر خود را انتخاب کنید و در سايت my.ieltsessentials.com پروفايل خود را ايجاد نمايید. باید ثبت نام خود را از طريق درگاه اينترنتی كه در آخرين مرحله ايجاد پروفايل مي باشد كامل کنید. رزرو آزمون برای 5 روز دارای اعتبار می باشد و اگر بعد از پنج روز ثبت نام خود را قطعی نکنید، ثبت نام باطل ميشود.

برای طرح هر گونه سوال در رابطه با ثبت نام لطفا با آدرس ایمیل @ieltstehran.com در تماس باشيد.

آیا هزینه های آزمون را می توانم به روشی بجز پرداخت از طریق سایت پرداخت کنم؟

ثبت نام در آزمونها از طریق درگاه بانکی صورت میگیرد. در صورتی که امکان پرداخت از طریق درگاه را نداشته باشید میتواند با دفتر آيلتس تهران تماس بگیرید و اقدام به دريافت شماره كارت نمايید و پرداخت خود را انجام داده و رسيد بانكی را برای ما ارسال کتید.

آدرس محل برگزاری آزمونها کجاست؟

برای آگاهی از آدرس محل برگزاری آزمونهای کتبی در تهران و شهرستانها به صفحه تقویم آزمون مراجعه فرمایید

رزرو آزمون شفاهی و اطلاع رسانی آن به چه صورت میباشد؟

این پروسه برای تهران و شهرستان ها متفاوت است. در تهران داوطلبان به فاصله 12- 10 روز قبل از آزمون كتبی ايميلی برای انتخاب روز و ساعت مصاحبه دريافت میکنند. داوطلب موظف است بعد از دريافت ايميل سريعاً اقدام به انتخاب زمان مصاحبه خود نماید و اگر تا 2 روز بعد از ارسال ايميل اقدام به انتخاب زمان آزمون مصاحبه نکند، ‌موسسه بطور مستقیم با توجه به روزها و زمانهای باقيمانده، برای انتخاب آزمون مصاحبه شما اقدام میکند.

در مراکز شهرستان روز و تاریخ مصاحبه توسط موسسه برای داوطلبان تعیین و به داوطلبان اعلام میگردد.

آیا امکان جابجا کردن آزمون شفاهی وجود دارد؟

اگر آزمون شفاهی توسط شما رزرو شود امکان جابجایی آن وجود ندارد. مگر در موارد خاص که با ارائه مدارک و ارسال تقاضای تغییر در زمان آزمون شفاهی به آدرس speakingtest@ieltstehran.com می توانید درخواست خود را اعلام کنید. رزرو یک زمان جدید برای مصاحبه شامل هزینه می باشد.

چگونه میتوانم از آدرس محل برگزاری آزمون شفاهی مطلع شوم؟

برای اطلاع از آدرس به بخش “تماس با ما” در وب سایت موسسه آیلتس تهران مراجعه کنید.

آیا امکان حذف آزمون وجود دارد؟

شما حداکثر تا 35 روز مانده به آزمون کتبی میتواند برای تغيير تاريخ يا نوع آزمون اقدام کنید. براي اینکار لطفا با ايميل transfer@ieltstehran.com در ارتباط باشيد.

هزينه حذف آزمون 15,370,000 ريال مي باشد كه بعد از تاييد مركز از كل هزينه آزمون كسر شده و ما بقی هزينه به فاصله يك ماه بعد از اقدام به حساب شما واريز ميشود.

انتقال یا حذف پزشکی آزمون در صورت بیماری به چه صورت است؟

شما در صورت بیماری باید مدارک پزشکی خود را حداکثر تا پنج روز بعد از آزمون كتبی به ایمیل   ارسال کنید. در صورت موافقت با مدارک پزشکی، آزمون با هزینه قانونی منتقل میشود.

مدارک شامل گواهی پزشک و هرنوع مدرکی با توجه به نوع بیماری مانند عکس، آزمایش، مدارک بیمارستانی و جراحی میباشد. بررسی مدارک پزشکی مشمول هزینه میشود.

دقت بفرماييد كه برای آزمونهايی كه روز شنبه برگزار ميشود آخرين فرصت ارسال مدارك چهارشنبه ساعت 16:30 و براي آزمونهايی كه پنج شنبه برگزار ميشود، آخرين فرصت ارسال مدارك دوشنبه ساعت 16:30 می باشد.

داوطلب چه مواردی را ميتواند با خود در جلسه امتحان به همراه داشته باشد؟

مداد HB، مداد تراش و پاك كن. لاك غلط گير و ما‍‍ژيكهای روشن كننده به هيچ عنوان قابل استفاده نميباشد. همراه داشتن مواد خوراکی اعم از نوشيدنی، شيرينی و یا هرگونه مواد غدایی دیگر به سالن امتحان ممنوع ميباشد. تلفن همراه و هرگونه وسيله الكترونيكی بايد خاموش باشد و همراه بقيه وسايل به اتاق نگهداری وسايل تحويل داده شود. عدم رعایت موارد ذکر شده میتواند به محرومیت داوطلب از امتحان منجر شود. برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

آيا امتحان آيلتس در يك روز انجام ميشود؟

آزمون كتبی در يك روز انجام ميشود و هر بخش بلافاصله يكی بعد از ديگری اجرا ميشود. آزمون مصاحبه ميتواند به فاصله يك هفته قبل يا بعد از آزمون كتبی انجام شود.

آيا CD بخش شنيداری اطلاعات لازم را در اختيار داوطلب قرار می دهد؟

بله. در ابتدای آزمون,‌داوطلبان راهنمايی و يك نمونه سوال را از طريق CD ميشنوند. سپس سوالات قسمت اول را مطالعه می نمايند و به سوالات جواب ميدهند. همين رويه در رابطه با قسمتهای دوم,، سوم و چهارم هم تكرار ميشود. اين مرحله حدوداً 30 دقيقه به طول می انجامد و در ده دقيقه بعدی داوطلبان فرصت انتقال جوابها را به پاسخنامه خواهند داشت.

آيا در بخش Reading نيز ده دقيقه زمان برای انتقال پاسخها به پاسخنامه وجود دارد؟

خير.  مدت زمان آزمون Reading يك ساعت ميباشد و داوطلب در اين بازه زمانی,‌ بايد پاسخ سوالات را به پاسخنامه انتقال دهد.

آيا من ميتوانم پاسخهای Listening , Reading را با خودكار در پاسخنامه منتقل كنم؟

خير. تمامی پاسخنامه ها به وسيله كامپيوتر صحيح ميشود و اين روند با خودكار غير ممكن ميباشد.

آيا من ميتوانم در برگه سوالات Listening, Reading يادداشت كنم؟

بلی. درنظر داشته باشيد كه ممتحن برگه سوالات شما را نخواهد ديد و هيچ نمره ای به يادداشتهای شما تعلق نخواهد گرفت.

آزمون Life skills چه نوع آزمونی است؟

آزمون Life skills نوعی آزمون UKVI است و برای ارائه به سفارت انگلستان میباشد و در دو سطح A1 , B1 بصورت شفاهی برگزار میشود. این آزمون بیشتر برای اخذ ویزای ازدواج و کار استفاده میشود. ثبت نام در این آزمون، مشابه آزمون آیلتس معمولی است.

آزمون مصاحبه چگونه انجام ميشود؟

آزمون مصاحبه توسط ممتحنين مورد تاييد به صورت رو در رو انجام ميشود و تمامی مصاحبه ها ضبط ميشود.

آزمون کتبی در چه ساعتی برگزار میشود؟

در سالن امتحان سر ساعت 8:45 صبح بسته و آزمون راس ساعت ۹ صبح آعاز میشود. در سالن امتحان و موسسه از ساعت 7:30 صبح باز است. به شرکت کنندگان توصیه میشود که حداقل 45 دقیقه پیش از آغاز آزمون برای انجام امور Check in در محل امتحان حضور داشته باشند. پس از بسته شدن در سالن از حضور شرکت کنندگانی که با تاخیر به محل رسیده اند جلوگیری خواهد شد.

داوطلب چه مواردی را در روز آزمون مصاحبه ميتواند با خود داشته باشد؟

پاسپورت يا كارت ملی ( اين كارت شناسايی بايد با مدركی كه با آن ثبت نام شده يكی باشد) , چنانچه داوطلبی از روز ثبت نام تا امتحان اقدام به تمديد كارت شناسايی خود كرده باشد,‌ ميبايست تغييرات لازم را در پروفايل خود ايجاد نمايد. لطفا در نظر داشته باشيد كه همراه داشتن هرگونه موبايل,‌ ساعت و وسيله الكترونيكی به داخل اتاق مصاحبه ممنوع ميباشد. برای اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

داوطلب در چه صورت ميتواند آزمون خود را به تاريخ ديگر منتقل و يا لغو كند؟

مطابق قوانين آيلتس داوطلب در فاصله كمتر از پنج هفته نميتواند آزمون خود را تغيير دهد و يا لغو كند. در فاصله بيشتر از پنج هفته , متقاضی بايد درخواست خود را به ايميل transfer@ieltstehran.com  ارسال نمايد. بابت انجام اين روند , هزينه دريافت خواهد شد.

لطفا در نظر داشته باشيد,‌چنانچه داوطلبی در فاصله كمتر از پنج هفته اقدام به ثبت نام نمايد, به هيچ عنوان نميتواند امتحان خود را تغيير دهد يا لغو نمايد.

تفاوت آزمون UKVI با سایر آزمون ها چیست؟

آزمون UKVI از نظر محتوا با آزمون IELTS فرقی ندارد فقط شرایط برگزاری آزمون متفاوت است و زیر دوربین برگزار میگردد، نتیجه این آزمون برای ارائه به سفارت انگلستان و همینطور کل دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. ثبت نام در این آزمون مشابه آزمون آیلتس است و زمان آزمون شفاهی آن از طرف موسسه تعیین میشود و تاریخ برگزاری آن 12 روز قبل از آزمون برای شما پیامک خواهد شد.

نحوه اسکن و ارسال مدارک برای ثبت نام در آیلتس چگونه باید باشد؟

فایل تصویر پاسپورت باید در فرمت JPG باشد لطفا از ارسال فرمت های PNG ، Word ، PDF ، GIF و سایر فرمت ها خودداری نمایید. فایل هایی که بجز فرمت JPG باشند قابلیت آپلود و ارسال ندارند. تصویر پاسپورت می بایست از صفحات اول و دوم (برگ اول پاسپورت بصورت کامل) و تصویر کارت ملی می بایست صرفا از روی آن گرفته شده باشد. حجم تصویر پاسپورت نهایت یک مگابایت می تواند باشد و حداقل Resolution (طول یا عرض تصویر) می بایست 800 پیکسل و حداکثر 2000 پیکسل باشد.

آیا قسمت امضای صفحه دوم پاسپورت الزامی است؟

امضای صفحه دوم پاسپورت الزامی نیست اما بهتر است آن را انجام دهید. برخی از داوطلبین تصور میکنند قبل از اقدام به امضاء پاسپورت خود می بایست مراحل قانونی خاصی را طی کنند لازم به توضیح است امضای داوطلب در پاسپورت نیازی به تائید از مراجع ذیصلاح ندارد. در ضمن فایل ارسالی اسکن شده می بایست Crop شود و فاقد حاشیه های اضافی باشد.

داوطلبان چه زمانی ميتوانند آزمون را تكرار كنند؟

داوطلبان بعد از هر امتحان ميتوانند در اولين فرصت در آزمون دوباره شركت نمايند. در نظر داشته باشيد كه امكان تغيير نمرات در بازه زمانی كوتاه و بدون تمرين بسیار پایین است.

اگر داوطلب بدون اطلاع قبلی در آزمون شركت ننمايد، چه اتفاقی ميفتد؟

كل هزينه امتحان از بين ميرود. چنانچه شما بنا به دلايل غير قابل پيش بينی و يا بيماری جدی, قادر به شركت در امتحان نشويد, ميتوانيد فرمهاي مربوط به انتقال و يا استرداد شهريه را پر نماييد و در فاصله پنج روز بعد از آزمون كتبي تا ساعت 16:00 به ايميل transfer@ieltstehran.com  ارسال نماييد.

براي آزمونهای روز شنبه آخرين مهلت ارسال چهارشنبه ساعت  16:00و برای آزمونهای روز پنج شنبه آخرين مهلت دوشنبه ساعت 16:00 ميباشد.

مداركی كه در خارج از مهلت ياد شده ارسال شوند، قابل قبول نخواهند بود.

به فاصله يكهفته بعد از ارسال مدارك , شما از قبول شدن يا رد درخواست خود مطلع ميشويد. 25% از مبلغ ثبت نام بابت انجام امور انتقال يا لغو امتحان دريافت خواهد شد.

بازه زمانی برای استرداد مبلغ ثبت نام 2 الی 3 ماه ميباشد.

برای مشاهده نتایج آزمون آیلتس بصورت آنلاین چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟

برای مشاهده نتایج به لینک نتایج در سایت موسسه آیلتس تهران مراجعه کنید. Candidate Number ، شماره داوطلبی می باشد همان عدد شش رقمی که روی لیبل میز داوطلب هنگام آزمون قرار داده میشود و Candidate ID نیز شماره پاسپورت داوطلب می باشد دقت بفرمایید که  حرف اول Candidate ID باید با حروف بزرگ انگلیسی وارد شود بعنوان مثال  A12345678 نتیجه درست به شما میدهد ولی a12345678 نتیجه را به شما نشان نخواهد داد.

ارسال کارنامه آیلتس به دانشگاهها چگونه صورت می گیرد؟

اگر داوطلب بخواهد کارنامه خود را به دانشگاه بفرستد می بایست به ایمیل مورد نظر درخواست ارسال کند trf@ieltstehran.com برای ارسال کارنامه بصورت پستی یا الکترونیکی همکاری های لازم با داوطلب ارائه می شود.

روند ارسال کارنامه امتحان آیلتس به دانشگاه و هزینه ارسال آن به چه صورت است؟

لطفا صفحه ارسال کارنامه را مطالعه کنید.

در فرم اعتراض قسمت Candidate Signature را چگونه باید پر کرد؟

در این قسمت داوطلب می بایست امضا کند و در قسمت Date تاریخ روزی را وارد کند که اعتراض زده است. برای آگاهی بیشتر از جزئیات اعتراض به نتیجه این بلاگ را بخوانید.

برای پست کارنامه به منزل چه اقدامی باید انجام دهم؟

در روز آزمون شفاهی، پاكت كارنامه به شما داده ميشود تا آن را تكميل کنید و هزينه پست نیز از شما دريافت ميگردد. در صورت عدم تكميل پاكت ياد شده، باید برای دريافت كارنامه خود به دفتر امتحان آيلتس با هماهنگي قبلی مراجعه نمايید و كارنامه خود را دريافت كنید.

داوطلب چند نسخه ميتواند از كارنامه خود داشته باشد؟

هر داوطلب فقط ميتواند يك نسخه از كارنامه خود داشته باشد. در بازه زمانی يك ماه بعد از تاريخ صدور كارنامه, داوطلبان ميتوانند  درخواست صدور پنج نسخه از كارنامه خود را به صورت رايگان بدهند, كارنامه هاي صادر شده به داوطلبان ارايه نخواهد شد و مستقيما از مركز آزمون براي دانشگاه دريافت كننده ارسال ميشود . هزينه پست كارنامه هاي فوق الذكر با داوطلب ميباشد. در فاصله بعد از يكماه از تاريخ صدور كارنامه, علاوه بر هزينه پست, هزينه صدور كارنامه نيز دريافت ميشود. براي اطلاعات بيشتر به بخش صدور كارنامه مراجعه نماييد.

داوطلبان چه زمانی كارنامه خود را دريافت مينمايند؟

نتايج آزمون به فاصله 13 روز بعد از امتحان كتبی آماده خواهد بود و شما ميتوانيد از طريق بخش Result در وب سايت ما به نتيجه خود به صورت آنلاين دسترسی داشته باشيد.

روز آزمون مصاحبه, از شما درخواست ميشود كه آدرس خود را برروی پاكت پستي يادداشت نماييد, بعد از صدور كارنامه ها, كارنامه شما به آدرس روی پاكت ارسال خواهد شد.

چگونه نسبت به نتيجه امتحان ميتوان اعتراض داد؟

داوطلبانی كه از نتيجه آزمون خود راضی نيستند, به فاصله شش هفته بعد از امتحان ميتوانند به نتيجه آزمون خود اعتراض نمايند. هزينه اعتراض 35,000,000 ریال ميباشد كه در صورت تغيير نتيجه , مبلغ پرداخت شده, مسترد ميگردد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اعتراض به نتیجه بروید و یا این بلاگ را بخوانید.

هزینه آزمون و سایر هزینه های مربوطه چه مبلغی است؟

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس:

هزینه آزمون آیلتس استاندادر 61،510،400 ریال به صورت علی الحساب میباشد

هزینه انتقال یا حذف آزمون:

هزینه انتقال یا حذف آزمون آیلتس استاندارد مبلغ 15,370,000 ریال است

سایر هزینه های آزمون آیلتس:

هزینه اعتراض به نتایج مبلغ 29,500,000 ریال می باشد

هزینه صدور ( پرینت ) کارنامه اضافی مبلغ 900,000 ریال می باشد

چگونه میتوانم از اطلاعات مربوط به آزمونهای آزمایشی و برنامه های آموزشی آگاه شوم؟

شماره تلفن  02191008007 هر روز از ساعت 9:30 صبح تا 8:30 شب برای پاسخگویی به سوالهای شما و اطلاعات مربوط به آزمونهای آزمایشی و برنامه های آموزشی اختصاص دارد. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت موسسه آیلتس تهران www.ieltstehran.com  مراجعه کنید.

چه خدماتی برای داوطلبان با شرايط فيزيكی خاص وجود دارد؟

مراكز آزمون آيلتس تمامي تلاش خود را براي ايجاد شرايط مناسب براي داوطلبان با شرايط خاص مينمايند. ارايه خدمات در رابطه با آزمون زبان برای تمام داوطلبان به صورت مساوی و عادلانه از اهداف ما ميباشد.

چنانچه داوطلبی از شرايط فيزيكی خاصی برخوردار ميباشد, جهت شركت در امتحان لطفا به ايميل info@ieltstehran.com شرايط خود را ايميل نموده و راهنماييهای لازم را دريافت نمايد.

لطفا در نظر داشته باشيد كه دانشگاه كمبريج جهت  هماهنگيهای لازم سه ماه وقت نياز دارد.

چنانچه داوطلب تحت شرايط قهريه و خارج از كنترل از شركت در امتحان باز بماند, چه اتفاقی می افتد؟

آيلتس تهران در اسرع وقت در امتحان ديگری داوطلب مذكور را ثبت نام ميكند.