در روز امتحان آیلتس ممکن است آنقدر استرس و نگرانی داشته باشید که چیزهای کوچک هم بتوانند حواستان را پرت کنند و تمرکز شما را از آزمون بگیرند. برای همین نکاتی ساده برای شما در پایین آورده ایم تا حداقل اتفاقات کوچک نتوانند شما را منحرف کنند. نکات ریز و کوچکی که شاید به نظر بی اهمیت برسند ولی در تاثیر عمده ای روی کیفیت امتحان دادن شما بگذارند و کمکتان کنند که به نمره ایده آلتان برسید. پیشتر در این مورد اینجا اندکی توضیح داده بودیم که خواندن آن هم خالی از لطف نیست. در ادامه بایدها و نبایدهای روز امتحان آیلتس را میتوانید بخوانید.

بایدها:

1. خوب غذا بخورید و خوب بخوابید

آزمون آیلتس طولانی است. در مجموع دو ساعت و 40 دقیقه نشستن سر امتحان های Reading، Writing، و Listening طول می کشد. هیچ استراحتی هم بین امتحان ها وجود ندارد. پس حتماً خوب استراحت کنید و به اندازه کافی غذا بخورید تا تمرکزتان باقی بماند. شما نمیتوانید غذایی با خودتان داخل جلسه ببرید و طبق مقررات هم ما نمیتوانیم خوراکی به شما بدهیم پس حتماً پیش از امتحان غذا بخورید تا در طی این مدت گرسنگی حواستان را پرت نکند.

2. لباس

لباس راحت بپوشید. هیچ کس به خاطر ظاهرتان به شما نمره ای نخواهد داد. پس چیزی بپوشید که در آن احساس راحتی میکنید و به شما اعتماد به نفس میدهد. در ضمن ممکن است سالن آزمون به خاطر روشن بودن کولر سرد باشد. یک لایه اضافه لباس حتماً با خود ببرید.

3. نوشیدنی

در صورتی که نوشیدنی را در بطری شفاف ریخته باشید اجازه بردن آن سر جلسه را دارید. در جلسه امتحان هم یک بطری آب معدنی کوچک به شما داده می شود.

4. زود به محل امتحان برسید

پیش از امتحان محل آزمون را پیدا کنید و از اینکه چقدر طول میکشد تا از خانه به محل آزمون برسید سر در بیاورید. دیر نکنید. کسانی که دیر برسند به جلسه آزمون راه داده نمی شوند. درهای محل آزمون راس ساعت 8:45 دقیقه بسته می شود و دیگر کسی راه داده نخواهد شد. باید پیش از آزمون مدارکتان بررسی شود برای همین سعی کنید زودتر برسید تا وقت کافی داشته باشید.

5. دستشویی

زمان امتحان آیتلس دو ساعت و چهل دقیقه بدون استراحت است برای همین حتما قبل از امتحان به دستشویی بروید گرچه میتوانید در طی آزمون هم با بالا بردن دست از مزاقب اجازه رفتن به دستشویی را بگیرید. البته قطع روند آزمون طبیعتاً از تمرکزتان خواهد کاست. در ضمن در بخش هایی از آزمون مثل ده دقیقه آخر Reading، Writing، وکل امتحان Listening اجازه استفاده از دستشویی را ندارید.

6. مداد و پاک کن

شما باید حداقل دو مداد و یک پاک کن با خودتان ببرید تا هر کدام با مشکلی مواجه شد از دیگری استفاده کنید. شما نمیتوانید برگه کاغذ اضافه، دیکشنری، موبایل یا جامدادی به داخل آزمون ببرید. برای امتحان Speaking که جز مدارک هویتتان هیچ چیز دیگری نمیتوانید ببرید.

7. ساعت

از آنجایی که نمیتوانید موبایل یا ساعت با خودتان به درون امتحان ببرید در سالن امتحان یک ساعت وجود دارد. وقتی سر جایتان نشستید آن را پیدا کنید و خودتان را هماهنگ کنید تا بتوانید زمانبندیتان را با آن تنظیم کنید.

8. مدارک هویتی

برای آزمون داشتن پاسپورت و یا کارت ملی الزامی است. تنها در موارد خاصی میتوانید پاسپورت نداشته باشید. حتماً پیش از جلسه با مرکز برگزاری خود صحبت کنید تا بفهمید دقیقاً چه مدارکی برای حضور در جلسه نیاز است و آن ها را پیش از امتحان آماده کنید تا فراموششان نکنید.

9. معلولیت

اگر هر نوع معلولیتی ( محدودیت در توانایی)  دارید که روی امتحانتان تاثیر میگذارد باید پیش از امتحان با مرکز برگزاری صحبت کنید و آن ها را در جریان بگذارید تا امکانات لازم را برای شما محیا کنند.

10. واضح و بلند صحبت کنید

فراموش نکنید که ما در دوران کرونا به سر میبریم و به همین علت شیشه ای بین شما و اگزمینر Speaking حایل خواهد بود. در چنین شرایطی بهتر است که بلندتر و واضح تر و شمرده شمرده تر صحبت کنید تا اگزمینر به شکل کامل صحبت های شما را بشنود و در این زمینه به مشکلی بر نخورید و حداکثر نمره را دریافت کنید.

نبایدها:

1.تقلب نکنید

این یک آزمون بین المللی است و در مورد قوانینش شوخی ندارد. تقلب و نگاه کردن به برگه دیگران شما را از این آزمون محروم میکند و تلاش هایتان را به هدر میدهد.

2. دیکشنری نبرید

اجازه بردن هیچ وسیه کمک آموزشی ای مثل دیکشنری را به داخل آزمون ندارید و بردن آن ها شما را از آزمون محروم خواهد کرد.

3. برگه های آزمون را با خود نبرید

به هیچ وجه اجازه بردن برگه سوال ها خارج از جلسه امتحان را ندارید و باید حتما تحویل مراقبهای سر جلسه بدهید.

4. بعد از تمام شدن زمان چیزی ننویسید

سر جلسه به حرف های ممتحن خوب گوش دهید و وقتی از طریق بلندگو اعلام شد که زمان شما تمام شده دست از نوشتن بر دارید و برگه را تحویل دهید. اگر بعد از زمان اعلامی حتی یک جمله یا کلمه بنویسید ممکن است کل امتحان شما مردود اعلام شود.

5. ماشین نیاورید

اکثراً در محل های جلسه به خاطر شلوغی مفرط جای پارک به راحتی پیدا نمی شود. به جای اینکه وقت زیادی را برای گشتن به دنبال جایی برای پارک کردن ماشینتان سپری کنید با تاکسی یا وسایل نقلیه عمومی به محل آزمون بیایید تا بدون استرس وارد محل آزمون و مرحله بررسی مدارک شوید.

این بایدها و نبایدهای روز امتحان آیلتس را در روز حضور در جلسه و روز قبلش در ذهن داشته باشید تا با دغدغه کمتر و آرامش خاطر بیشتری سر جلسه حاضر شوید و تمرکزتان را از دست ندهید. شما هم اگر نکته ای به ذهنتان میرسد با ما در میان بگذارید. در ضمن بد نیست استوری اینستاگرام ما در این زمینه را ببینید.

 

:منابع

12 دیدگاه

 • ممنون از اطلاعات خوبتون فقط چرا باید پاسپورت داشته باشیم؟؟؟

  • سلام این قانون آیلتس هستش. پاسپورت تنها مدرکی هست که در همه جای دنیا جدا از اینکه به کدوم کشور تعلق داره برای شناسایی شخص قابل قبول هستش.

 • خيلي از جاها نميذارن با مداد نوكي بنويسيم ، ميتونم مدادنوكي بيارم؟
  مدادنوكي چون تراشيدن لازم نداره و نوشته باهاش خيلي راحته . من هميشه با مداد نوكي تمرين ميكنم 🙂

  • علی جان سلام، متاسفانه بر طبق قانون IDP نوشتن با مداد نوکی امکان پذیر نیست.

   • سلام. من در مورد خوراکی و دستشویی سوال دارم 😅 نمیشه یه بیسکویت هم برد؟ و اینکه مثلاً اگه ریدینگ تموم شد میشه چند دقیقه رفت دستشویی و اینکه از وقت رایتینگم گرفته میشه؟

    • زینب جان سلام. متاسفم اما این قانون آیلتس هتسش که داوطلبان نمیتوانند غذا با خود به داخل سالن امتحان بیارن. در مورد دستشویی هم درست حدس زدید. زمان رفت و برگشت شما از زمان کل شما کم خواهد شد.

 • ببخشید حتا یه کم کشمش یا بادوم هم نمیشه بزاریم تو جیبمون یواشکی، خب قندمون بیوفته باید چیکار کنیم😭

  • ها ها! قبل از آزمون تا دلتون بخواد ما مواد قندی برای شما فراهم میکنیم. گاهی در حین امتحان هم سعی میکنیم که به شما قندی برسونیم.

 • با سلام،
  آیا می توان هدفن را در فواصل بین تراک های لیسنینگ از روی سر بداشت یا صدای آن را قطع کرد که متمرکز بر سوال ها شد یا خیر؟

  • بله این انتخاب شماست که بذارید روی سرتون بمونه یا بردارید. اما توجه کنید اگر اطلاعاتی مربوط به آزمون داده بشه ممکنه که شما اون رو از دست بدید.

 • سلام وقت بخیر بردن موبایل مجاز هست؟

دیدگاهتان را بنویسید