با چند اشتباه کوچک ممکن است شانس نمره خوب در آزمون آیلتس و تحصیل در خارج از کشور را از دست بدهید! آزمون آیلتس همان پروسه نسبتاً سختی است که خیلی از افراد از آن برای خود غول سیاه ساخته‌اند؛ اما شما می‌توانید با چند راهکار ساده، مطالعه بهترین منابع آزمون آیلتس و رعایت بایدها و نباید‌ها، به راحتی در این آزمون موفق شوید. اما بیشتر افراد با نزدیک شدن به این آزمون و حتی در زمان برگزاری، اشتباهاتی رایج و تکراری را انجام می‌دهند که همین مسئله منجر به از دست دادن شانس نمره خوب می‌شود. به همین علت در این بخش قصد داریم با بررسی 6 اشتباه رایج در آزمون آیلتس و چگونگی رفع آن، راهنمایی لازم در خصوص جلوگیری از این اشتباهات را در اختیار شما قرار دهیم.

۱. غلط املایی در آزمون آیلتس؛ اشتباهی مکرر!

توجه به املای کلمات در بخش نوشتاری آزمون آیلتس بسیار حائز اهمیت است پس به خوبی به آن دقت کنید. جالب است بدانید بیشتر افرادی که شانس نمره خوب در این آزمون را از دست می‌دهند، در بخش املای صحیح کلمات مشکل دارند. بهتر است یک یا دو مرتبه املای کلمات را بررسی کنید و بازبینی را فراموش نکنید. در صورتی که از املای یک لغت مطمئن نیستید پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از آن، به دنبال مترادف باشید. سعی کنید در زمان آمادگی برای این آزمون دایره لغات خود را ارتقا داده و املای کلمات را به خوبی تمرین کنید. در این راستا مطالعه راهکارهای بهبود رایتینگ می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

۲. مدیریت نادرست زمان برای پاسخ‌دهی به سوالات؛ مسئله چالش‌برانگیز

زمان‌بندی را فراموش نکنید! شاید مهم‌ترین مسئله در مورد آزمون آیلتس این باشد که افراد زمان خود را به درستی مدیریت نمی‌کنند و در انتها با کمبود وقت مواجه می‌شوند. به هر حال این آزمون مانند هر آزمون دیگری یک زمان‌بندی خاص دارد که شما باید به آن توجه کنید و مهارت‌های مدیریت موثر زمان را در نظر داشته باشید. اینکه بدانید دقیقا برای هر سوال چقدر باید زمان بگذارید تا بتوانید به همه آن‌ها پاسخ دهید مهم است. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه دچار کمبود وقت نشوید، ابتدا سوالات را یک بار نگاه کنید و سپس به سوالاتی که پاسخ کوتاه و ساده‌تری دارند جواب بدهید.

۳. تلفظ نادرست کلمات در آزمون Speaking ؛ از دست دادن نمره مثل آب خوردن

شاید تصور کنید که لهجه در نمره آزمون آیلتس موثر است؛ در صورتی که آن چیزی که بیشتر از لهجه اهمیت دارد تلفظ صحیح لغات است. به تلفظ‌ها دقت کنید و سعی کنید در زمان آمادگی برای آزمون کلمات را به درستی یاد بگیرید که این مسئله خیلی مهم است! تمرین کردن را فراموش نکنید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما در زمان آمادگی برای آزمون، در محیط‌های مختلف مانند کارگاه Speaking قرار بگیرید و دائما این مسئله را تمرین کنید تا مهارت شما در تلفظ صحیح کلمات ارتقا یابد و این مسئله منجر به از دست دادن نمره در آزمون نشود. پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله نکات مهم برای آمادگی آزمون Speaking بزنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

۴. پاسخ ندادن به برخی از سوالات؛ اشتباهی پرتکرار دیگر

از دیگر اشتباهات رایج در آیلتس می‌توان به خالی گذاشتن برخی از سوال‌ها اشاره کرد. به هیچ عنوان این کار را نکنید و سوالات را بدون پاسخ نگذارید. در صورتی که پاسخ یک سوال را نمی‌دانید مسلما حدس که می‌توانید بزنید؛ پس به حدس خود اعتماد کنید و یک پاسخ بدهید. این کار شانس شما برای نمره خوب در آزمون را بیشتر می‌کند تا اینکه هیچ پاسخی ندهید. شاید حدس شما درست باشد و بتوانید امتیاز خوبی از همان سوال کسب کنید.

۵. عدم استفاده کافی از کلمات انتقالی؛ مسئله‌ای به ظاهر کم اهمیت اما مهم

یکی دیگر از اشتباهات رایج در آیلتس، عدم استفاده کافی از کلمات انتقالی است. کلمات انتقالی به کلماتی مانند اما، و، پس، زیرا و… گفته می‌شود که بیشتر داوطلبان آزمون این مسئله را کم اهمیت جلوه می‌دهند و تصور می‌کنند مهم نیست؛ اما باید بگوییم، هست. این مورد یک مسئله مهم است که می‌تواند شانس شما را افزایش دهد. در حقیقت استفاده از چنین کلماتی باعث می‌شود جملات شما روان‌تر و قابل درک‌تر باشند و به خوبی بتوانید منظور خود را به مخاطب القا کنید. استفاده از این کلمات می‌توانند در بیشتر مواقع جمله‌بندی شما را کاملا حرفه‌ای و اصولی جلو ببرند و همین مسئله باعث افزایش امتیاز در آزمون می‌شود.

۶. نداشتن تمرکز در آزمون؛ اشتباهی که امتیاز شما را کاهش می‌دهد

در حقیقت در آزمون آیلتس تمرکز داشتن و با تمرکز پاسخ دادن کلید موفقیت شماست. بیشتر افراد زمانی که برای این آزمون حاضر می‌شوند، به دلیل نداشتن تمرکز، پاسخ‌های خوبی نمی‌دهند و به راحتی شانس موفقیت در آزمون را از دست می‌دهند. برای رفع این مشکل می‌توانید قبل از پاسخ به هر سوال، کمی فکر کنید. اشکالی ندارد اگر چند ثانیه با تاخیر پاسخ بدهید. یک پاسخ با کمی تاخیر بهتر از یک پاسخ عجولانه است. ابتدا تمرکز خود را به شنیدن بدهید و خوب به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود، گوش دهید سپس با آرامش به سوال کمی فکر کنید و بعد یک پاسخ مرتبط و شمرده ارائه دهید. در این زمینه کلاس‌های Speaking مجددا می‌توانند کمک‌کننده باشند تا شما با اعتماد به نفس و تسلط بیشتری در آزمون حاضر شوید.

موفقیت در آزمون آیلتس کار سختی نیست!

تا اینجا در مورد ۶ اشتباه رایج در آیلتس و چگونگی رفع آن‌ها صحبت کردیم. با کمی دقت و رعایت مواردی که تا اینجا گفتیم، می‌توانید جلوی این اشتباهات رایج را بگیرید و شما هم جزء آن افرادی نباشید که با تکرار این اشتباهات موفقیت در آیلتس را از دست داده‌اند. نمره خوب در این آزمون با استفاده از مشاوره خوب و منابع مهم و اصولی، کار چندان دشواری نیست. در این خصوص می‌توانید از خدمات مشاوره و برنامه‌ریزی آیلتس تهران کمک بگیرید و این آزمون را به راحتی قبول شوید. مطمئن باشید با یک مشاوره خوب و مطالعه منابع معتبر این آزمون را مثل آب خوردن با موفقیت پشت سر می‌گذارید.

 

منبع

applyboard.com

دیدگاهتان را بنویسید