حتماً برایتان پیش آمده که از نمره آزمون خود راضی نباشید. گاهی حس میکنید که این نمره در حد تلاشتان نبوده و گاهی فکر میکنید اشتباهی پیش آمده است. این اشتباه ممکن است در پروسه تصحیح یا هر بخش دیگری باشد. شما حق اعتراض دارید. در مطلب زیر درباره نحوه اعتراض به نمره آیلتس توضیح داده ایم، اینکه چطور میتوانید اعتراض کنید، و چه مراحلی در صورت اعتراض شما طی می شود:

چطور اعتراض کنم؟

تصحیح دوباره (یا Remark-EOR) اصطلاحی است که برای اعتراض به نمره آیلتس به کار برده می شود. ممکن است حس کرده باشید باید نمره بیشتری میگرفتید و اشتباهی در تصحیح پیش آمده. در این صورت میتوانید درخواست تصحیح دوباره بدهید. شما میتوانید درخواست تصحیح در یک بخشی خاص و یا در تمامی بخش ها را بدهید. برای این درخواست باید مبلغی را که تقریباً نصف هزینه امتحان اصلی است پرداخت کنید.

این مبلغ البته در صورت تغییر نمره شما به نمره ای بالاتر به شما بازگردانده خواهد شد. شما شش هفته پس از تاریخ امتحانتان وقت دارید تا درخواست تصحیح دوباره کنید. کافی است با مرکز آیلتسی که در آن امتحان داده اید تماس بگیرید تا آن ها فرمی در اختیار شما بگذارند. پس از پر کردن فرم و پرداخت مبلغ میتوانید ظرف شش هفته آینده پس از دریافت فورم توسط IDP  منتظر گرفتن نتیجه باشید. نکته مهم این است که اگر در شرایطی هستید که محدودیت زمانی برای نمره دارید به خاطر زمان بردن پروسه تصحیح دوباره، شاید بهتر باشد دوباره امتحان بدهید.

پس از اعتراض چه اتفاقی می افتد؟

پس از دریافت فرم، موسسه برگزار کننده آیلتس فرم را به IDP ارسال میکند. همانطور که حتماً اطلاع دارید برگه های شما پیشتر برای IDP  فرستاده شده است. IDP طبق درخواست شما در خواست دریافت صدای ضبط شده Speaking را میکند وبرگه ها را هم که از قبل دارد. IDP دوباره برگه ها و صدای ضبط شده را توسط ممتحن دیگری غیر از کسی که بار اول برگه شما را نمره داده تصحیح می کند و نظرنهایی خود را به مرکز برگزار کننده اعلام مینماید.  شما میتوانید از طریق مرکز برگزارکننده پیگیر نتیجه اعتراض خود شوید.

احتمال تغییر نمره چقدر است؟

توجه داشته باشید که احتمال تغییر نمره خیلی زیاد نیست. با توجه به اینکه همه ممتحن های آیلتس دوره های فشرده و سخت و مشابهی را میگذرانند، کمتر پیش می آید که در تصحیح دوباره Reading  و Listening نمره ای تغییر کند. گرچه بعضاً در آزمون Speaking  و Writing شاید یک نمره تغییر اتفاق بیافتد ولی تغییر در آزمون های Listening و Reading بسیار نادر است. خیلی کم دیده شده تا نمره ای بیش از یک نمره تغییر در هر بخشی پس از تصحیح دوباره اتفاق بیافتد. پس در صورتی که واقعاً مطمئنید که اشتباهی پیش آمده برای تصحیح دوباره اقدام کنید به خصوص که هزینه آن هم کم نیست.

اعتراض حق طبیعی تمامی داوطلبین است ولی بهتر است پیشتر خوب جوانب آن را بررسی کرده باشید. فراموش نکنید که برگه های امتحانی برای تصحیح به IDP استرالیا فرستاده می شود و برای همین مرکز برگزار کننده نمیتواند نمره ای را کمتر یا بیشتر کند. این تنها IDP است که مسئولیت تصحیح دوباره را بر عهده دارد. اگر شما هم تجربه مشابهی در این مورد داشته اید با ما در میان بگذارید.

:منابع

ieltsessentials.com

ieltsadvantage.com

idpielts.me

12 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید